OMME "Püspökladány és Vidéke Méhészek Egyesülete"

Püspökladány

 

 

Agrárdiplomáciánk sikere: megakasztottuk az özönfajokról szóló EU bizottsági javaslat tárgyalását (ForestPress)

2014. március 14. péntek


2014. március 13. - Magyarország megakasztotta az idegenhonos özönfajok EB javaslat vitáját
 

A magyar agrárdiplomáciának sikerült megakasztania az idegenhonos özönfajokról szóló, a magyar akácot valamint több tízezer méhész és erdőgazdálkodó megélhetését veszélyeztető EU bizottsági javaslat tárgyalását.
A magyar agrárdiplomácia óriási sikere, hogy sikerült megakasztani az idegenhonos özönfajokról szóló, a magyar akácot valamint több tízezer méhész és erdőgazdálkodással foglalkozó ember megélhetését veszélyeztető bizottsági javaslat tárgyalását. Magyarország a kezdetektől fogva hangoztatta, hogy nem egyezik bele abba, hogy az EU korlátozhasson vagy betilthasson gazdaságilag és társadalmilag jelentős növény- és állatfajokat - jelentette ki Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő.
Az Állandó Képviselők Bizottsága, az ún. COREPER március 12-i ülésén Magyarország ellenszavazatával megvétózta az erre irányuló javaslat további tárgyalását. Magyarország fontos győzelmet aratott, hiszen a tegnapi döntéssel a kérdés lekerült a napirendről, s így a magyar akác megmenekült.
"A magyar diplomácia határozottan és felkészülten képviselte a magyar érdekeket, ennek köszönhető ez a kiemelkedő siker. Az akácnak gazdaságilag és társadalmilag kiemelkedő jelentősége van Magyarországon. A magyar erdőterület egynegyede ugyanis akác. Az akác esetleges visszaszorítása vagy betiltása pedig több tízezer méhész, erdész és faiparban dolgozó szakember megélhetését veszélyeztetné. Ezt nem engedhetjük!" - emelte ki Glattfelder Béla.
Magyarországnak azért kellett ilyen keményen fellépnie, mert sem a Bizottságtól, sem a Tanácstól nem kapott biztosítékot arra, hogy az akácot mentesíthetjük a korlátozások alól.
"Az akác megvédését és elismertetését célul kitűző Akác-koalíció küldetése - bár legfontosabb feladata az uniós korlátozások megakadályozása volt - a tegnapi siker ellenére még nem ért véget.  A hungarikummá minősítés folyamata még tart, ennek további támogatását különösen indokolja, hogy az elmúlt hetekben a kezdeményezés ellen többen felszólaltak. Mégis reméljük, hogy a hungarikummá minősítés május végéig megtörténik. Ezt követően az akác hasznosítását érintő magyar jogszabályok felülvizsgálatára lesz szükség. Különösen a 2009-ben elfogadott erdőtörvény és végrehajtási rendeletei szorulnak felülvizsgálatra, mert azok indokolatlanul korlátozzák az akáccal való gazdálkodást" - hívta fel a figyelmet Glattfelder Béla.
"A magyar agrárdiplomácián túl hálával tartozunk mindazoknak, akik ez idáig - közel hetvenezren - aláírták az akác és az akácméz hungarikummá nyilvánítását indítványozó kezdeményezést. Ez az ügy az elektronikus petíciók történetében rekordot döntött. Magyarországon, az interneten soha semmilyen más ügyet nem támogattak még ennyien az aláírásukkal. Ez továbbra is arra kötelez minket, hogy mindent megtegyünk az akác védelme és társadalmi elismertetése érdekében!" - zárta szavait a Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő.

 

 

 

 

Európa-Magyarország. Invazív fafaj hungarikum

méze.

Sorsdöntő küzdelem a magyar akácért.

Hoszzú évek lappangó szervezkedésének következtében eljutott az Uniós törvénykezés arra a küszöbhöz, melyen átlépve a Magyar Alföld legértékesebb fája, a hazai erdállományok 23% kitevő akác felkerül-het az Uniós invazív növények listájára.

Nem lessz azonban egyedűl ezen a 'halál listán' méheinknek oly kedves Amerikai vendég, sok más növénynyel osztozik, pl a selyemkóróval is.

Lehet persze ökológiai érveket felsorakoztatni az akác mellet és ellen, felhánytorgatni "jöttmentségét" de mi méhészek ne ártódjunk bele ezekbe a filozófiai harcokba.

Aki valaha fával foglalkozott potosan ismeri az akácfa minden előnyét, szívósságát, szépségét, gyors növekedését.

Aki valaha eltöltött agy kis időt egy virágzó akácerdőben megbúvó kaptár mellett és látta a méhek szorgos munkáját szintén pontosan tudja mi is a tét ebben a csatában.

Aki kóstolta már valaha a Magyar AKÁCMÉZET, potosan tudja mi veszhet el, ha oktalanúl pusztítani kezdjük a mézet termelő akác állományainkat.

Éppen ezért fogjunk össze, hogy ne történhessen meg az a gyalázat, hogy ez a minden porcikájánban kincset érő fafaj írtandó gyomokkal - parlagfű - kerüljön egy sorsra.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 6
Heti: 4
Havi: 27
Össz.: 38 267

Látogatottság növelés
Oldal: •Európa-Magyarország
OMME "Püspökladány és Vidéke Méhészek Egyesülete" - © 2008 - 2024 - ladanyimehek.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »